جدیدترین مطالب
راهنمای خرید بهترین تلسکوپ

تلسکوپ و خرید آن شاید از دید بسیاری از افراد هیجان انگیز باشد. این وسیله کاربردی در علم نجوم، کمتر در بازار شناخته شده است و افراد کمی با آن سروکار دارند. به همین دلیل خرید تلسکوپ عموما دارای چالش های بزرگی است. به همین دلیل در این مقاله برخی از ویژگی های مهم یک تلسکوپ خوب را که در زمان خرید باید به آن دقت نمایید، در زیر لیست نموده ایم.

نکات مهم برای خرید تلسکوپ

محصولات پیشنهادی:

دامن ورزشی دخترانه

جلیقه ایمنی

آغوشی

قبل از اینکه برخی از ویژگی های مهم یک تلسکوپ بررسی شود، لازم است مشخص نمایید که چه شخصی قرار است، از آن استفاده نماید. قطعا نوع تلسکوپی که افراد حرفه ای به آن نیاز دارند با انواع آماتور آن متفاوت است لذا قبل از هر خریدی هدف و کاربرد خود را مشخص نمایید. در زیر می توانید برخی از ویژگی های مهم این دستگاه را مشاهده نمایید.

قدرت بزرگنمایی
بسیاری از افراد تصور می نمایند که هر اندازه تلسکوپ قدرت بزرگ نمایی بیشتری داشته باشد، پس گزینه بهتری است و قیمت بیشتری نیز خواهد داشت، اما در عمل اینگونه نیست. شما می توانید به راحتی تلسکوپی بسازید که دارای قدرت بزرگ نمایی خوبی داشت باشد اما نکته مهمی که در اینجا وجود دارد، کیفیت تصویر ارائه شده است. به طور معمول به ازای هر 5.2 سانتی از قطر عدسی شیئی یک تلسکوپ می بایست 50 برابر بزرگنمایی در نظر گرفت. این حد استاندارد بوده و دارای کیفیت تصاویر قابل قبولی است. البته باید این مورد تیز در نظر داشته باشید که بزرگنمایی از تقسیم فاصله شیئی بر فاصله کانونی به دست می آید.

قطر عدسی شیئی
هر چه قطر عدسی شیئی در این دستگاه ها بیشتر باشد، لذا نور هایی که از این طریق جذب می شوند، بیشتر خواهد بود. اگر مایل هستید که دستگاه خریداری شده شما دارای وضوح بهتری باشد و بزرگنمایی بهتری نیز انجام دهد، لازم است تا انواعی را خریداری نمایید که قطر عدسی شیئی در آنها بیشتر است.

محصولات پیشنهادی:

اسباب بازی زینتی

میوه و سبزیجات

زنجیر نقره مردانه

تنقلات

توان تفکیکی
مورد بعدی که در خرید این دستگاه نجوم باید به آن دقت نمایید، توان تفکیکی دستگاه شما است. توان تفکیکی به معنای قدرت تفکیک جزئیات جسم دیده شده است. طبیعتا هر اندازه این توان بیشتر باشد، قدرت دستگاه شما نیز بیشتر خواهد بود. این ویژگی به صورت مستقیم بر روی قیمت تاثیر گذار می باشد.

تصور نمایید که قطر یک عدسی شیئی 2 و قطر عدسی دیگر 4 است. در عدسی که قطر شیئی آن 4 است، جمع آوری نور و بزرگنمایی در حدود 4 برابر بیشتر از عدسی با قطر 2 می باشد. با این توضیح می توان متوجه شد که در زمان خرید تجهیزات فوق، توجه به قطر عدسی شیئی بسیار با اهمیت است.

نوع تلسکوپ
به صورت کلی دو نوع شکستی و بازتابی در بازار وجود دارد. در نوع شکستی، از یک عدسی استفاده می شود تا نور را در یک منطقه جمع آوری کند و نقطه کانونی را شکل دهد. اما در انواع بازتابی برای کانونی نمودن نور از یک آینه مقعر استفاده می گردد. این دو گزینه برای رصد گزینه های خوبی هستند اما هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند.

محصولات پیشنهادی:

دمپایی لاانگشتی پسرانه

آکواریوم آبزیان

دخترانه

جا سیگاری

باید در نظر داشت که در انواع شکستی، تصاویر واضح تر و دقیقه تر به نظر می رسند به همین دلیل افراد آماتور که مایل هستند جزئیات بر روی سیارات و ستارگان را مشاهده نمایند از این نوع تلسکوپ استفاده می نمایند. اما در مقابل برای افراد حرفه ای که خواستار بررسی و مشاهده اجرام کم نور دو دوردست همچون سحابی ها و کهکشان ها هستند، استفاده از انواع بازتابی گزینه خوبی خواهد بود.

اندازه تلسکوپ
بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که تلسکوپ های کوچک ارزش خرید ندارند و هر اندازه که سایز این دستگاه بزرگتر باشد، بر روی بزرگنمایی آن نیز تاثیر بهتری خواهد داشت. البته نمی توان منکر شد که انواع بزرگتر، قادر هستند تا جزئیات بهتری را نشان دهند اما در واقع تلسکوپ های کوچک نیز می توانند اجرام و سیارات را نشان دهند. اما به نسبت انواع بزرگتر دارای محدودیت ها و دقت کمتری خواهند بود.

یکی از نکات مهمی که برای خرید تلسکوپ باید به آن دقت نمایید، این مهم است که مایلید چه میزان برای این دستگاه هزینه نمایید. تمام مواردی که در بالا عنوان شد، بر روی قیمت این دستگاه تاثیر گذار می باشند. عموما یک دستگاه معمولی در حال حاضر بین 6 تا 7 میلیون قیمت خواهد داشت. لذا ابتدا هدف خود را مشخص نمایید، سپس بودجه مد نظر را کنار گذاشته و در انتها اقدام به خرید کنید. توجه داشته باشید که از یک تلسکوپ انتظار فراوانی نمی توان داشت، با این دستگاه شما می توانید:

محصولات پیشنهادی:

لوازم شخصی برقی

غذاخوری

لوازم جانبی الکترونیکی زنانه و مردانه

ماشین های اداری

به صورت عمده تصاویر را سیاه و سفید ببینید
ستاره های بزرگ را همچون نقاط نورانی مشاهده کنید
ناهمواری بر روی ماه را به صورت تفکیک شده مشاهده کنید و …

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: