جدیدترین مطالب
معرفی انواع سختی گیر تصفیه آب

سختی گیر که به آن رسوب زدا یا رسوب گیر گفته می‌شود، یکی از مهم ترین و کاربردی ترین دستگاه‌های تصفیه آب است که با عبور دادن آب سخت و دارای املاح از درون رزین های خود، ترکیبات معدنی معلق، املاح محلول، یون هایی مانند کلسیم و منیزیم و برخی کاتیون های فلزی موجود در آب را از بین می برد و حذف می‌کند. سختی گیر به اصطلاح سختی آب را برطرف می‌کند و مانع از رسوب کردن ترکیبات و املاح درون آب در سطوح تبادل حرارت می‌شود.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام صنایع برتر، سختی گیر انواع مختلفی دارد و براساس جنس بدنه و عملکرد دسته بندی می‌شود. در زیر به انواع این دستگاه پرکاربرد اشاره شده است.

سختی گیر فلزی سختی گیر فلزی از جنس استیل یا گالوانیزه می‌باشد و از ورق هایی با ضخامت استاندارد ساخته می‌شود. فشاری که سختی گیرها می توانند تحمل کنند بین 4 تا 7 بار می‌باشد اما این دستگاه می‌تواند تا 20 بار فشار را تحمل کند. از سختی گیر فلزی بیشتر در تصفیه خانه‌های بزرگ و محیط های صنعتی استفاده می‌شود زیرا مقاومت بسیار بالایی دارد و در ظرفیت های بالا تولید می‌شود. دقت داشته باشید اگر بدنه این سختی گیر را با رنگ های مخصوص بدنه رنگ نکنید، خیلی سریع دچار خوردگی و زنگ زدگی می‌شود.

محصولات پیشنهادی:

گلدان

شوینده سطوح

تی شرت و پولوشرت پسرانه

سختی گیر فایبرگلاس سختی گیر فایبرگلاس یکی از پرکاربردترین و پرمصرف ترین مدل های این سیستم است که از ورق های فایبرگلاس ساخته می‌شود. ورق های فایبرگلاس خود ترکیبی از اپوکسی، الیاف شیشه و ونیل استر هستند و در برابر فشار بالا، ضربه، خوردگی و مواد اکسید کننده موجود در آب بسیار مقاوم می باشند. این دستگاه می‌تواند تا 6 بار فشار را تحمل کند و رنگ بدنه آن معمولا سفید یا آبی است.

از سختی گیر فایبرگلاس بیشتر در مجتمع های مسکونی استفاده می‌شود زیرا نسبت به سختی گیر فلزی مقاومت کمتری در برابر ضربه و فشار دارد. بهتر است بدانید سختی گیرهای فایبرگلاس در برابر یخ زدگی مقاومت خوبی ندارند و کاهش دمای زیاد باعث ترکیدگی بدنه آنها می‌شود.

سختی گیر رزینی سختی گیر رزینی به کمک رزین و از طریق تبادل یونی، سختی آب را برطرف می نماید و آب بدون رسوب و نرم تولید می‌کند. رزین های این سیستم، یون سدیم را با یون کلسیم و منیزیم در آب مبادله می‌کنند و باعث می شوند سختی آب از بین برود. بعد از اتمام کار، سیستم با محلول آب و نمک بک واش می‌شود تا رزین ها دوباره احیا شوند.

محصولات پیشنهادی:

ابزار شیرینی پزی

اسباب بازی شانسی

پالتو مردانه

ساعت زنانه

سختی گیر رزینی دارای 2 نوع تک مخزنه و دوبلکس می‌باشد و امکان ساخت آن با مخازن فلزی و فایبرگلاس وجود دارد. ظرفیت این دستگاه براساس ظرفیت تبادل مورد نیاز طراحی و تولید می‌شود. از سختی گیر رزینی در صنایع غذایی، صنعت چرم سازی، صنعت نساجی، بتن ریزی، ساختمان سازی، قالیشویی، صنایع نفت و پتروشیمی استفاده می‌گردد.

سختی گیر مغناطیسی سختی گیر مغناطیسی با ایجاد میدان مغناطیسی و یک جریان القایی، کریستال های کلسیم و کلسیم کربنات موجود در آب سخت را خنثی می‌کند و آنها را به کریستال های کلسیت آرگونیت تبدیل می‌کند. این دستگاه به طور کامل سختی آب را از بین نمی برد و فقط باعث می‌شود رسوب گذاری کمتر شود. سختی گیر مغناطیسی انتقال حرارت در مبدل ها را افزایش می‌دهد، رسوبات موجود در جداره ها را دفع می‌کند، عمر تجهیزات را بالا می برد و خوردگی در تجهیزات را کاهش می‌دهد.

محصولات پیشنهادی:

پیش بند نوزاد

زیورآلات طلا زنانه و مردانه

کیف، کوله و جامدادی

دستبند نقره مردانه

کفش رسمی دخترانه

سختی گیر الکترونیکی سختی گیر الکترونیکی با ایجاد امواج الکترونیکی و از طریق آنتن هایی که به دور لوله آب پیچانده می شوند، سختی آب را از بین می‌برد و نمک های محلول موجود در آب را به شکل بلورهای ریز و معلق در می آورد. سختی گیر الکترونیکی از تشکیل رسوب روی جدار داخلی لوله ها و تجهیزات داخلی جلوگیری کرده و رسوب های قبلی موجود در آب را حل می‌کند و آنها را به بلورهای معلق در آب تبدیل می نماید.

سختی گیر کربنی و اسمز معکوس از دیگر انواع این سیستم می باشند.

محصولات پیشنهادی:

فایل کشویی

پنکه

نگهدارنده و جای دستمال کاغذی

ناخن مصنوعی

سختی گیر از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل شده است. اجزای تشکیل دهنده این دستگاه پرکاربرد عبارت است از:

- مخزن اصلی: مخزن اصلی سختی گیر از جنس فلز یا فایبرگلاس می‌باشد و در قسمت بالایی و پایینی داخل خود نازل هایی برای پاشش آب روی رزین دارد. مخزن فایبرگلاس اصلی همچنین دارای دریچه‌های بازدید برای پر و خالی کردن سیلیس و رزین می‌باشد.

- مخزن نمک: مخزن نمک از جنس پلی اتیلن می‌باشد و برای احیای رزین های دستگاه سختی گیر از آن استفاده می‌شود.

محصولات پیشنهادی:

شوفاژ برقی

شورت پسرانه

زیورآلات نقره زنانه

- رزین: رزین ها اصلی ترین بخش سختی گیر هستند و یون ها را از آب جدا می‌کنند و از این طریق سختی آب را از بین می برند.

- نازل: نازل ها به 2 نوع تقسیم می شوند: نازل های پخش کننده آب و نازل های جمع کننده آب.

- شیر: شیرها در دستگاه سختی گیر 3 نوع هستند: شیر سولو ولو، شیر پلی اتیلن دستی و شیر پلی اتیلن اتوماتیک.

محصولات پیشنهادی:

فرش ماشینی

ست جارو همراه با خاک‌انداز

تسبیح زنانه

قیمت سختی گیر با توجه به عوامل و پارامترهایی مانند نوع، مدل، جنس بدنه، ضخامت بدنه، مقدار و جنس رزین، ظرفیت، متریال به کار رفته در ساخت قطعات، نوع نازل و شیر کنترلی تعیین می‌شود. هنگام انتخاب و خرید سختی گیر حتما به محیط و فضایی که قرار است دستگاه در آنجا نصب شود، دقت داشته باشید. همچنین هنگام خرید به دبی آب ورودی، نوع رزین به کار رفته در داخل مخزن، میزان سختی موجود در آب، ظرفیت مخزن، چرخه به کار رفته برای احیا و شست و شوی رزین ها و حجم مخزن توجه کنید.

اخبار روز