جدیدترین مطالب
قرارداد جعاله ملکی چیست و نکات مهم درباره ی تنظیم آن

جعاله در لغت به معنای مزدی است که در برابر انجام کاری قرار داده می شود و در اصطلاح فقها، صیغه ای است که ثمره آن به دست آوردن منفعتی در برابر عوض است. البته برای انعقاد قرارداد جعاله شرط نیست که کارمزد معلوم باشد.

به گزارش ایسنا بنابر اعلام وب سایت ملک هفت، از جعاله، تعاریف دیگری نیز صورت گرفته است که بر اساس یکی از تعاریف فقها، ملتزم شدن جاعل به دادن عوض در قبال عملی که حلال و مقصود عقلا است، جعاله نامیده می‌شود. همچنین در تعریف دیگری، قرارداد جعاله عبارت است از التزام شخص به پرداخت اجرت و پاداش معلوم در مقابل عملی، اعم از اینکه عامل، معین باشد یا خیر.

طبق قانون، جعاله تعهدی جایز است و تا زمانی که عمل به اتمام نرسیده باشد، هر یک از طرفین می‌توانند رجوع کنند اما اگر جاعل، در اثنای عمل عامل از قرارداد جعاله رجوع کند، باید اجرت المثل عمل عامل را بدهد. جعاله دارای این مزیت است که در آن معلوم بودن تفصیلی کار لازم نیست و موضوع التزام می تواند مجهول باشد، همان طور که قانون مدنی هم به آن تصریح دارد. چنان که در مورد اجرت نیز همین مطلب ثابت است.

محصولات پیشنهادی:

کیت کلاچ

دوربین فیلم برداری

آب مرکبات گیر

کیف و کوله

کاری که به موجب قرارداد جعاله ملکی، درخواست می شود، باید مشروع و عقلایی باشد، اگر شخصی، برای ارتکاب جرم یا کاری برخلاف اخلاق حسنه، ملتزم به دادن اجرت شود، جعاله باطل است.

اقسام قرارداد جعاله

جعاله به اعتبار چگونگی ایجاب و پیشنهاد آن، بر دو قسم است:

محصولات پیشنهادی:

باتری لیتیومی

آینه دوچرخه

برش دهنده‌ی کاغذ

شمع خودرو

مخزن آب

۱- جعاله خاص

در جعاله خاص، ایجاب برای شخص معین است و طرف خطاب، یک یا چند نفر خاص هستند. مثل این که پدر به فرزند خود بگوید که اگر فلان مساله را حل کنی، مبلغی مشخص به تو خواهم داد.

۲- جعاله عام

محصولات پیشنهادی:

رنده کارگاهی

آشنایی با فنون

شومیز دخترانه

گونیا

در جعاله عام، هدف جاعل، رسیدن به مقصود خود است و برای او فرقی ندارد که کار مورد نظر توسط چه کسی انجام شود. به عنوان مثال، می‌گوید که هر کس فلان کار را انجام دهد، به او مبلغی مشخص  پاداش می‌دهم.

قرارداد جعاله یک نوع عقد و از جمله عقود معین است و جاعل با خواندن صیغه ای خود را ملزم می‌کند که در صورت انجام شدن کاری مشخص برای او از سوی دیگری، این شخص مستحق مزد و عوض است. به عنوان مثال، فردی که یک راس دام خود را گم کرده است، اعلام می‌کند که هر کس حیوان گمشده او را پیدا کرد، مبلغی مشخص دریافت می‌کند.

جعاله از سه رکن جاعل، عامل و جُعل تشکیل می‌شود

محصولات پیشنهادی:

ست نوزاد

بند ساعت و مچ‌ بند

درامز

لوازم جانبی الکترونیکی زنانه و مردانه

۱- جاعل

کسی که انجام کاری را درخواست می‌کند.

۲- عامل

محصولات پیشنهادی:

وافل ساز

زنجیر زنانه

گاز صفحه ای

اسباب بازی جنگی

کسی که کار درخواستی را انجام می‌دهد.

۳- جُعل

عوض و مزد را می‌گویند.

محصولات پیشنهادی:

لباس راحتی بارداری

لباس کار

تابلو

مجموعه شیشه بالابر

سفره

شرط است که جاعل باید بالغ و عاقل باشد و حاکم شرع او را از تصرف در اموالش منع نکرده باشد اما در خصوص عامل، وجود این شروط، ضروری نیست.

برای آگاهی بیشتر در مورد هر یک از ۳ رکن  جعاله ملکی و توضیح دقیق مفاد آن و همینطور دریافت رایگان نمونه قرارداد جعاله به مقاله تخصصی قرارداد جعاله ملکی چیست ؟ در پایگاه خبری ملک هفت مراجعه فرمایید .

محصولات پیشنهادی:

متر

لامپ موتور سیکلت

دوربین های امنیتی و نظارتی

میدی کیبورد و کنترلر

کمانچه

اخبار روز