جدیدترین مطالب
روز جهانی بدون نایلون

بدون شک یکی از نشانه های پیشرفت جوامع بشری مدیریت استفاده ازکیسه های پلاستیکی و نایلون است؛اما ضعف اجرایی در این حوزه هم اینک با سرعت زیادی در حال نابودی محیط زیست است.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام خاجی کالا، هنگامی‌که کیسه های پلاستیکی به عنوان زباله دور ریخته می شوند، به علت ماندگاری بیش از۵۰۰ سال در محیط، باعث آلودگی محیط زیست می شوند. این کیسه ها به همراه باد جابه جا شده و وارد رودخانه ها و کانال های آب می شوند؛ در نتیجه موجب گرفتگی آبراهه ها شده و در بسیاری موارد به علت ساکن ماندن آب، زاد و ولد انواع حشرات افزایش می یابد.کیسه های پلاستیکی درصورت ورود به محیط زیست دریایی، وارد زنجیره غذایی جانوران دریایی شده و سالانه هزاران گونه از جانوران آبزی و نیز پرندگان دریایی اشتباهاً بر اثر خوردن این کیسه ها و خفگی ناشی از آن می میرند.کیسه های بلعیده شده حتی پس از مرگ جانوران و تجزیه آنها نیز سالم باقی می مانند، بنابراین دوباره پراکنده شده و از بین بردن حیاتی دیگر را ادامه می دهند.

براساس تحقیقات انجام شده تنها در ایران سالانه بیش از ۳ میلیون تن پلاستیک تولید می شود.بیشتر این پلاستیک ها نیز بادوام هستند و صد ها سال طول می کشد تا به خودی خود تجزیه و نابود شوند. در دنیا تلاش هایی برای جلوگیری از آلودگی طبیعت به پلاستیک انجام گرفته است.

محصولات پیشنهادی:

اکسسوری لوازم شخصی

کاپ قاعدگی

ریبون پرینتر سوزنی

فرآورده‌های منجمد و یخچالی

قاب تبلت زنانه و مردانه

اما هنوز دیر نشده است و هر روز با مصرف حداقل یک کیسه نایلونی می شود سرعت تخریب محیط زیست را کمتر کرد. ۲۱ تیر ماه روز جهانی بدون پلاستیک نامگذاری شده است باشد تا کمی بیاندیشیم که چه بر سر طبیعت و محیط زیست خود آورده ایم . هدف از نامگذاری این روز، ارتقاء آگاهی از محیط‌زیست با تشویق همگان برای منع استفاده از کیسه‌های پلاستیکی است و باید به دنبال گزینه‌های سازگار با محیط‌زیست باشیم.

خریدهوشمندانه می‌تواند در طولانی‌مدت، بسته‌بندی‌های پلاستیکی را کاهش دهد.

محصولات پیشنهادی:

زیورآلات نقره زنانه و مردانه

لوازم جانبی اداری

سرپوش دخترانه

اسکیت و اسکوتر

فروشگاه خاجی نیز در راستای این فرهنگ سازی از کیسه های پارچه ای و همچنین نایلون های زیست تخریب پذیر برای تحویل کالا به مشتریان استفاده می‌کند.

شماهم می توانید با رعایت موارد زیر، گامی در جهت حفظ محیط زیست بردارید و با اجرای هر یک، به داشتن محیطی فارغ از کیسه های پلاستیکی کمک کنید.

محصولات پیشنهادی:

چادر دخترانه

آداپتور و کانورتر

کنسول پرتابل

۱.روزانه از ابزارهایی استفاده کنید که از مواد طبیعی ساخته شدند.

۲.به جای استفاده از کیسه های پلاستیکی، از کیسه های پارچه ای استفاده کنید.

۳.همراه خود یک کیسه پارچه ای داشته باشید که در زمان خرید از آن استفاده کنید.

محصولات پیشنهادی:

دستکش دوچرخه سواری

میز هیدرولیک بالابر

کاغذ کادو

۴.در هنگام سفر لوازم اولیه خود را همراه داشته باشید و از لوازم پلاستیکی که در هواپیما ها و قطار ها داده می شود، استفاده نکنید.

هر اقدامی هرچند کوچک می‌تواند مهم باشد و کمک کند تا با محیط‌زیست مهربان‌تر باشیم. می‌توانیم محیط طبیعی را حفظ کرده و به نسل‌های آینده واگذار کنیم.

محصولات پیشنهادی:

آشپزخانه

ست زیورآلات طلا دخترانه

دستمال و حوله دستبافت

تاپ و تی شرت راحتی مردانه

اخبار روز