جدیدترین مطالب
دلایل کار نکردن سامانه بازدارنده سرعت

کروز کنترل سیستمی است که بنابر درخواست راننده فعال شده و سرعت خودرو را در مقدار مشخصی که راننده تعیین می‌کند، ثابت نگه می‌دارد تا لازم نباشد راننده به‌صورت مداوم بر روی پدال گاز فشار بیاورد. این سیستم به امنیت راننده و سرنشینان کمک می‌کند و تجربه سفر راحت‌تری را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد. این سیستم مانند سایر قسمت‌های خودرو، ممکن است دچار مشکل شده و از کار بیفتد.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام رنویار، در این مطلب، تمام موارد مرتبط با کروز کنترل را در ادامه بلاگ رنویار توضیح خواهد داد اما قبل از آن بیایید ببینیم کروز کنترل چیست و چگونه کار می‌کند.

کروز کنترل چیست؟

محصولات پیشنهادی:

دکوراسیون اداری

فرش

واکس

ویدئو وال

تجهیزات مخصوص بازی

هنگام رانندگی در مسافت‌های طولانی، فشردن مداوم پا روی پدال گازو یا ترمز کردن متوالی، باعث خستگی راننده می‌شود، مخصوصا اگر جاده یکنواخت و طولانی باشد. به همین علت، کروز کنترل یا سیستم محدود کننده سرعت، به خودروهای جدید اضافه شده است که یک ویژگی کاربردی، به خصوص برای رانندگی در مسیرهای طولانی است. کروز کنترل به راننده این امکان را می‌دهد تا سرعت خودروی خود را در وضعیت مشخص دلخواه خود قرار دهد و دیگر نیازی به فشردن پدال گاز نداشته باشد، کروز کنترل بوسیله ECU (کامپیوتر خودرو) کار می کند.

در چه مواقعی نباید از کروز کنترل استفاده کرد؟

با وجود مزایای زیاد کروز کنترل، همیشه و در همه مواقع نباید از آن استفاده کرد. این سیستم، برای مسافت‌ها و جاده‌های طولانی کم ترافیک، که مسیر نسبتا مستقیمی دارند، کاربرد دارد و برای جاده‌های ناصاف، پر پیچ‌وخم، لغزنده و پرترافیک مناسب نیست، همچنین بهتر است در مسیرهای درون شهری، از این سیستم استفاده نکنید.

محصولات پیشنهادی:

کیف زنانه

رول، درام و تونر فکس

آداپتور برق

علت کار نکردن کروز کنترل چیست؟

همان‌طور که گفتیم، این سیستم ممکن است مانند سایر سیستم‌های خودرو، با مشکل مواجه شده و از کار بیفتد. علت کار نکردن کروز کنترل در خودروهای مختلف، به‌ویژه خودروهای کره‌ای و فرانسوی مانند رنو، متفاوت است. اما رایج‌ترین دلایلی که باعث کار نکردن کروز کنترل می‌شوند، عبارتند از:

محصولات پیشنهادی:

تجهیزات آرایشی

کفش ورزشی مردانه

جلیقه پسرانه

شلوار و سرهمی زنانه

اتوسکوپ

خرابی سوییچ کروز کنترل: معمولا سوییچ‌ها به مرور زمان، دچار فرسایش شده و به اصطلاح سولفاته می‌شوند که در این صورت، دیگر قادر به ارسال سیگنال، برای فعال‌سازی سیستم نخواهند بود. با سرویس کردن به موقع خودروی خود در تعمیرگاه‌های تخصصی و استفاده از لوازم یدکی معتبر، می‌توانید از بروز این مشکل پیشگیری کنید.

سوختن فیوز: فیوزها، وظیفه‌ی محافظت سیستم‌های خودرو در مقابل افزایش ناگهانی عبور جریان را برعهده دارند، با بالا رفتن جریان، فیوز می سوزد و عبور جریان در آن مدار، دیگر انجام نخواهد شد، همین امر ممکن است موجب از کار افتادن سیستم‌هایی شود که با عملکرد کروز کنترل در ارتباط هستند که نهایتا عملکرد کروز کنترل مختل خواهد شد.

وجود مشکل در سیم‌کشی: سیم کشی‌های خودرو، به علل مختلفی مثل اتصال کوتاه یا قطع اتصال، ممکن است دچار خرابی شوند و باعث از کار افتادن قسمت‌های مختلف خودرو از جمله کروز کنترل شوند.

محصولات پیشنهادی:

ماهی، میگو و خاویار

بوت مردانه

ست آویز زنانه و مردانه

اکسسوری لوازم شخصی

خرابی سوئیچ پدال ترمز: سیستم کروز کنترل طوری کار می‌کند که وقتی راننده ترمز را فشار می‌دهد،سیستم کروز کنترل غیرفعال می‌شود. بنابراین عملکرد کروز کنترل وابستگی تنگاتنگی به سالم بودن سوییچ پدال ترمز دارد و در صورت خرابی و مشکل در آن، از کار می‌افتد.

در رفع مشکلات سیستم ترمز به هیچ عنوان نباید کوتاهی نمود زیرا ممکن است موجب بروز حوادث و یا خسارت‌های جبران ناپذیری گردد بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای تعمیر آن، به تعمیرکاری معتبر و باتجربه مراجعه کنید و از لوازم یدکی اصل استفاده نمائید. اگر به دنبال لوازم یدکی رنو هستید، به سایت رنویار سر بزنید.

محصولات پیشنهادی:

باکس

لوازم جانبی عکاسی و فیلمبرداری

بشقاب و سایر ظروف

اف ام پلیر

چه باید کرد

در این مطلب، دلایل رایج از کار افتادن سامانه کروز کنترل را بیان کردیم،اما اگر شما با این مشکل مواجه شدید بهتر است حتما بررسی آن را به دست یک تعمیرکار خبره بسپارید، زیرا تمام جزئیات باید با دقت بررسی شوند تا علت قطعی کار نکردن کروز کنترل مشخص شود. همچنین پیشنهاد می‌کنیم هنگامی که به تعمیرگاه مراجعه می‌کنید، شمع خودرو، روغن موتور، کیت تسمه تایم و مواردی که لازم است همواره در هر سرویس دوره ای، بررسی گردند، نیز چک شوند تا از بروز مشکلات احتمالی در آینده، جلوگیری گردد.

محصولات پیشنهادی:

کنسول

ابزار کار هنری و دستی

واکس مو

ست آویز زنانه و مردانه

تاپ و تی شرت راحتی مردانه

اخبار روز