برنامه‌نویسی در اکسل را تجربه کنید

شاید شما نیز لوگوی سبزرنگ اکسل را به‌خوبی بشناسید. این نرم‌افزار جزو نرم‌افزارهای آفیس شرکت مایکروسافت است و افرادی اندکی در دنیا وجود دارند که لوگوی این نرم‌افزار را ندیده‌ باشند.

به گزارش ایسنا، بنابراعلام دانشجویار، برای خیلی از افراد، اکسل یک نرم‌افزار حسابداری و کار با اعداد و ارقام است و کار دیگری نمی‌تواند انجام دهد اما آیا می‌دانستید می‌توان در اکسل برنامه‌نویسی کرد؟ بله درست شنیدید برنامه‌نویسی در اکسل.

برنامه‌نویسی در اکسل به‌وسیله یک زبان برنامه‌نویسی به نام VBA انجام می‌شود و شما به‌سادگی می‌توانید با استفاده از یادگیری و تمرین VBA شروع به نوشتن برنامه‌نویسی در اکسل کنید.

تفاوت عمده این نوع برنامه‌نویسی با برنامه‌نویسی‌های رایج در این است که برنامه شما در ویندوز یا محیط سیستم‌ عامل اجرا نمی‌شود و در عوض می‌توانید برنامه خود را در محیط اکسل اجرا کنید.

شاید شما تابه‌حال این نوع برنامه‌نویسی را ندیده باشید و یا حتی شنیده باشید اما از آن استفاده نکرده باشید و به یادگیری آن علاقه‌مند باشید. در هر دو صورت به یک آموزش خوب نیاز دارید تا بتوانید برنامه‌نویسی VBA و ماکرو نویسی در اکسل را یاد بگیرید.

VBA چیست؟

برنامه‌نویسی در اکسل با استفاده از زبان VBA انجام می‌شود. VBA در اصل مخفف کلمه visual basic for application است. با شنیدن نام visual basic ممکن است شما نیز به یاد زبان برنامه‌نویسی visual basic بیافتید اما باید گفت که درست است برخی شباهت‌ها بین visual basic و VBA وجود دارد اما این دو زبان، دو زبان برنامه‌نویسی جدا از هم هستند.

visual basic زبان برنامه‌نویسی قدیمی به شمار می‌رود که امروزه کاربرد زیادی ندارد و استفاده آن‌چنانی از آن نمی‌شود اما VBA امروزه استفاده زیادی دارد و بسیاری از افراد از آن استفاده می‌کنند.

شما می‌توانید با استفاده از VBA دستورات و فرمان‌های خود را در اکسل اجرایی کنید. همچنین می‌توانید دکمه و دیگر شیءها را ساخته و با استفاده از ماکرو نویسی در اکسل برای آن‌ها کارهای موردنظر خود را تعریف کنید.

VBA چه استفاده‌هایی دارد؟

در حقیقت برنامه‌نویسی در اکسل قابلیت‌هایی بسیاری را به ما می‌دهد. بهتر است این موضوع را با مثالی برای شما توضیح دهیم. فرض کنید شما شرکتی دارید و می‌خواهید بارکدهای اجناس مختلف را درون اکسل ذخیره کنید و همچنین هر داده ذخیره شده یک کد کالای مخصوص و یک قیمت مخصوص و همچنین رنگ و جنس خاصی داشته باشد تا هروقت که خواستید بتوانید با بارکد کالاها قیمت و نوع جنس کالا را پیدا کنید. این کار کاری است که به‌سادگی با اکسل قابل انجام است.

می‌توانید مشخص کنید که بارکد اجناس بعد از وارد شدن در سیستم چه قیمتی داشته باشند و پس از آن نیز جنس و رنگ اجناس را وارد کنیم. با استفاده از برنامه‌نویسی در اکسل، برنامه ما می‌تواند این قابلیت را داشته باشد که از کاربر حتماً رنگ و قیمت اجناس را بخواهد و درصورتی‌که قیمت اجناس وارد نشود پیغامی مبنی‌بر وارد نشدن قیمت جنس برای ما نمایش داده شود.

همچنین پس از پایان کار ما مجموع تعداد اجناس و یا قیمت آن‌ها برای ما مشخص شوند و همه این‌ها کارهایی است که به‌سادگی و با استفاده از برنامه‌نویسی در اکسل قابل انجام است.

حال شاید بپرسید که با وجود این‌همه نرم‌افزار با توانایی‌های مختلف چه نیازی به اکسل و برنامه‌نویسی در اکسل داریم؟ در جواب این سؤال باید گفت که درست است که بسیاری از برنامه‌ها برای حسابداری و حتی کارهایی که اکسل می‌تواند انجام دهد، آمده است اما هنوز هم اکسل یکی از قدرتمندترین نرم‌افزارهای دنیا در این موارد می‌باشد.

همچنین شما با نرم‌افزارهای دیگر توانایی برنامه‌نویسی و ساخت تغییرات موردنظر خود را ندارید. اگر حتی از همه موارد بالا رد شویم و دلایل بالا ما را قانع نکند با دلیل آخر مطمئناً قانع خواهیم شد و آن نیز تعداد نصب و استفاده از اکسل است. شما تقریباً کامپیوتری را نمی‌توانید پیدا کنید که اکسل در آن نصب نشده باشد و از اکسل نتوان در آن استفاده کرد.

این قابلیت که اکسل در همه‌جا وجود دارد باعث می‌شود با یادگیری برنامه‌نویسی در اکسل هیچ محدودیتی نداشته باشید و بتوانید به‌سادگی در هرکجا که به اکسل و فایل موردنظر خود نیاز دارید از آن استفاده کنید.

در پایان باید گفت یادگیری برنامه‌نویسی در اکسل مزایای بسیاری دارد و اگر شما نیز فکر می‌کنید، برنامه‌نویسی در اکسل می‌تواند به شما کمک کند، لحظه‌ای در یادگیری آن درنگ نکنید.

برنامه‌نویسی اکسل مقوله‌ای است که برای یادگیری آن، نیاز به استفاده از اساتید مجرب و بسیار حرفه‌ای دارید تا بتوانید، تمام فوت‌وفن‌های آن را یاد بگیرید. دانشجویار، این کار را برای شما انجام داده است و دوره‌ای بسیار کامل و جامع، با استفاده از مجرب‌ترین اساتید برای برنامه‌نویسی در اکسل برای شما آماده کرده است.

بعد از طی‌کردن این دوره دیگر نیاز به هیچ دوره دیگری برای یادگیری برنامه‌نویسی در اکسل ندارید و فقط کافی است شروع به تمرین کنید و بعد از تمرین و تلاش به‌سادگی خواهید توانست شروع به برنامه‌نویسی در اکسل کنید.

انتهای رپرتاژ آگهی

اخبار روز